Polski Związek Baseballu & Softballu (PZBall) zaprasza zawodników z zagranicy z polskimi korzeniami do gry w naszych drużynach narodowych.  Dotyczy to zarówno softballu, jak i baseballu we wszystkich kategoriach wiekowych.  Związek posiada system, który pomoże zagranicznym zawodnikom w niezbednych formalnosciach.

 • Jeżeli jesteś zawodnikiem baseballu lub softballu i posiadasz polskie korzenie bądź polskie obywatelstwo jest możliwość, że kwalifikujesz się do polskiej drużyny narodowej.   
 • Jeśli masz już polski paszport nie musisz przechodzić innych procesów administracyjnych.  Wystarczy, że zgłosisz nam swoje zainteresowanie grą w drużynie narodowej, a my skontaktujemy Cię z odpowiednim trenerem głównym.
 • Jeśli posiadasz polskie obywatelstwo, ale nie masz paszportu, będziesz musiał złożyc wniosek o paszport.  Wniosek sklada się osobiscie w polskim Konsulacie po uprzednim umowieniu się na wizyte przez strone www.e-konsulat.gov.pl. Aby otrzymac polski paszport należy dostarczyc aktualny dokument tozsamosci ze zdjeciem, polski akt urodzenia oraz fotografie paszportowa. Oplata za wydanie paszportu wynosi 132 USD, która wplaca się w gotowce podczas skladania wniosku o paszport. Czas oczekiwania na paszport to 4-6 tygodnie, paszport tymczasowy może być gotowy w ciagu 2 tygodni.
 • Jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa pierwszym i najważniejszym krokiem jest stwierdzenie, czy możesz uzyskać polskie obywatelstwo. Ten proces zajmie trochę czasu, ale możemy Ci w tym pomóc (patrz poniżej).
 • W celu uzyskania polskiego obywatelstwa musisz mieć co najmniej jednego rodzica, babcie, dziadka lub prababcie bądź pradziadka pochodzących z Polski. Poczatkowym etapem jest stwierdzenie jak daleko i od kogo pochodzą Twoje polskie korzenie oraz odnalezienie jak najwięcej dokumentów. Polskie akty urodzenia, malzenstwa, dokumenty imigracyjne, dokumenty z wojska lub innych sluzb publicznych i inne tego typu mogą zagwarantować sukces. Możesz zadzwonić lub emailowo skontaktowac się z polskim konsulatem w Twoim kraju, aby zapytać o szczegóły.
 • Po tym, jak znajdziesz wszystkie możliwe dokumenty, kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z nami. Przekaż nam informacje o swojej karierze zawodnika oraz jaki jest status Twojego starania się o obywatelstwo. Wymagane będą akty urodzenia Twoj, Twoich rodzicow, akty malzenstwa rodzicow oraz wszystkich osob w linii pokrewienstwa do polskich korzeni oraz akty naturalizaji polskich przodkow.
 • Obywatelstwo polskie nabywa się przez (ponizsze sposoby mają inne wnioski o obywatelstwo):
 1. Potwierdzenie posiadania obywatelstwa – w przypadku, gdy Twoja rodzina nie zrzekla się / nie utracila polskiego obywatelstwa np. przez wstapienie do armii obcego kraju. W tej sytuacji należy jedynie potwierdzic/udokumentowac pokrewienstwo z polskimi przodkami a Twój wniosek jest skladany do Wojewody. Jest wiele zasad i praw, które potwierdzaja bądź eliminuja mozliwosc potwierdzenia np. zalezy kiedy Twoja polska rodzina emigrowala i w jaki sposób znalazla się w obcym kraju. W przypadku gdy ten sposób uzykania obywatelstwa nie jest możliwy, należy zlozyc o:
 2. Nabycie polskiego obywatelstwa na podstawie polskich korzeni. W przypadku, gdy wedlug zasad praw zostal utracony zwiazek z polskimi korzeniami np. przez emigracje polskiej rodziny przed 1921 r., wtedy wniosek o obywatelstwo kierowany jest bezposrednio do Prezydenta Polski, który nadaje polskie obywatelstwo.
 • Podczas starania sie o uzyskanie polskiego obywatelstwa należy również przedlozyc wniosek o rejestracje aktu urodzenia w urzedzie stanu cywilnego w Polsce. Dokument ten jest wymagany przy wnioskowaniu o polski paszport rownoczesnie z potwierdzeniem uzyskania obywatelstwa. Do tego wniosku wymagany jest oryginal Twojego aktu urodzenia, który należy przetlumaczyc przysiegle oraz przedlozyc w urzedzie w Polsce.
 • PZBall posiada w swoim zespole wolontariusza, który pracuje z zawodnikami z polskim pochodzeniem w procesie udowadniania obywatelstwa.  W wielu przypadkach może także pomóc w uzyskaniu kopii dokumentów z lokalnych polskich instytucji. Wolontariusz może doradzić na temat kroków w tym procesie, pomóc w wypełnianiu formularzy oraz zająć się tłumaczeniem. Dla jasności, wszystkie opłaty administracyjne muszą zostać pokryte przez aplikanta, ale generalnie większość tych opłat jest dość niewielka. PZBall nie pobiera opłat za czas wolontariusza, ale z chęcią przyjmie darowiznę [kliknij tutaj].

Prosimy o kontakt, jeżeli macie jakieś pytania lub chcecie zgłosić swoje zainteresowanie.

Czekamy na Was!


Skontaktuj się z nami, jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz wysłać swoje zgłoszenie:

E-mail:  pzball[at]wp.pl


Kliknij poniżej, jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o naszych drużynach narodowych:

KADRY NARODOWE PZBALL


2018 Polska Drużyna Narodowa U22 w Sofballu. 8 miejsce na Mistrzostwach Europy.

pl_PLPL
en_USEN pl_PLPL