KONCEPT

 • Mało kosztowny sposób, który umożliwi nowym drużynom rozwinięcie umiejętności i zdobycie doświadczenia w formalnym środowisku, tym samym ułatwiając im otrzymanie wsparcia finansowego od władz w celu przygotowania do gry w I Lidzie lub Ekstra-Lidze w kolejnych latach.
 • Mniej rygorystyczne zasady uczestnictwa tak, aby łatwiej było znaleźć zawodników i uniknąć walkowerów (utrzymując niskie koszty).
 • Korzyści: Łagodne wprowadzanie drużyn do „gry ligowej”, zwiększenie ilości drużyn członkowskich oraz zarejestrowanych zawodników, a tym samym wzmocnienie pozycji podczas rozmów ze sponsorami lokalnymi i narodowymi. Zgłaszając swój udział w Lidze drużyny otrzymają list potwierdzający od PZBall. W liście będzie nawiązanie do baseballu i softballu, jako sportów olimpijskich oraz do oficjalnego uznania PZBall przez Ministerstwo Sportu I Turystyki. List może pomóc klubom w otrzymaniu wsparcia od lokalnych władz. W wielu przypadkach, bycie członkiem PZBall może także pomóc, jeżeli klub zgłosi się do lokalnych władz po fundusze na programy młodzieżowe.

 

WYTYCZNE

 • Klub musi zostać członkiem PZBall. Przewidujemy zniżkę na opłatę członkowską, jeżeli klub zostaje członkiem PZBall po raz pierwszy.
 • Klub musi wpłacić jednorazową opłatę za udział w Lidze (kwota będzie mniejsza niż 1 000 PLN), ale nie będzie żadnych dodatkowych kosztów za używanie boisk, sędziów, piłek, oraz za licencje (patrz poniżej).
 • Klub musi sam zapłacić za podróż, zakwaterowanie, stroje oraz sprzęt, ale poza tym i opłatą startową, liga będzie zorganizowana w taki sposób, że kluby nie poniosą żadnych dodatkowych
  kosztów.
 • Niektóre ze strojów pochodzących z darowizn PNYBF mogą zostać użyte, jako niedroga alternatywa dla drużyn, które nie mogą sobie pozwolić na własne stroje.
 • Liga będzie zorganizowana w formie turniejów. Konkretna liczba turniejów i określony system gry, który zostanie użyty będzie jeszcze ustalony. Będzie przewidziana pewna elastyczność w kwestii tego w ilu turniejach drużyny będą uczestniczyć oraz możliwość opuszczenia jednego lub większej ilości turniejów.
 • Zawodnicy muszą posiadać licencję. Jednakże, PZBall nie będzie pobierał opłaty za licencje (lub włączał kosztów licencji do jednorazowej opłaty wstępnej). Zrobimy to także elektronicznie, zawodnicy będą zgłaszali się po licencję poprzez e-mail wysłany przez klub do Związku. Przed każdym turniejem, PZBall prześle e-mailem listę zawodników każdej drużyny. Listy te będą pełnić rolę „pokazywania licencji”. Konkretnie, Lista Startowa drużyny jest także jej Licencją. Zatem, teoretycznie, drużyna może dodać nowych zawodników dzień przed turniejem. Nie będzie tu żadnych kar lub dodatkowych opłat za dodanie zawodnika w trakcie sezonu. [Odnośnie zagadnienia „elektronicznej licencji” powyżej, pracujemy nad programem online - Licencja Zawodnika, który być może zostanie przetestowany w II Lidze zanim zostanie użyty w innych ligach PZBall, ale celem jest użycie go we wszystkich ligach w tym samym czasie.]
 • Drużyna musi posiadać, co najmniej jedną osobę z ważną licencją trenerską PZBall podczas swojego meczu ligowego. W pierwszym roku uczestnictwa w Participation League drużyna może otrzymać swoje licencje trenerskie za mniejszą opłatę, jednakże te licencje nie będą ważne poza tą ligą. Za licencję akceptowaną w innych ligach trener będzie musiał zapłacić normalną opłatę. Wszystkie inne formalne wymogi niezbędne do otrzymania licencji trenerskiej Participation League (np. certyfikacja) pozostają takie same.
 • Będziemy mieć bardzo luźne zasady dotyczące strojów, ponownie, aby zminimalizować trudności dotyczące uczestnictwa oraz, aby umożliwić dodawanie zawodników w ostatniej chwili, a tym samym upewnić się, że drużyna będzie uczestniczyć.
 • Zawodnicy Participation League będą musieli posiadać ważne zgody medyczne, ale robimy rozeznanie, czy istnieje legalny sposób na obejście tego wymogu (jak na razie wygląda tak, że
  jest to potrzebny).
 • Bardziej elastyczne zasady dotyczące lineup’u. Na przykład, możemy pozwolić na zasadę powrotu (tak, jak w softballu) lub pozwolić na dodatkowych pałkarzy. Brak minimalnej liczby zawodników na liście startowej, ale oczywiście drużyna będzie musiała posiadać 9 zawodników na boisku w czasie gry.
 • Brak limitu zawodników z zagranicy. Minimalny wiek zawodnika to 15 lat tak, jak w I Lidze, aby łatwiej było dobierać drużyny.
 • W przypadku kontuzji (lub innych nieprzewidzianych okoliczności), drużyna może rozpocząć mecz z 9 zawodnikami i kontynuować grę w 8. W takiej sytuacji drużyna gra 8 zawodnikami w obronie, a pozycja 9 zawodnika w kolejce pałkowania zostaje automatycznie policzona jako out.
 • Drużyny będą musiały zapewnić swoje ubezpieczenie w czasie meczy.
 • Wszystkie zasady gry pozostają takie same, choć niektóre tegoroczne zasady z turnieju nowych drużyn będą musiały zostać ustalone. Planujemy użyć zasady maksymalnej liczby obiegów w rundzie, ewentualnie użyjemy limitu czasowego na grę.
 • Luźne zasady dotyczące tego, jakie pałki mogą być używane, na przykład wszystkie drewniane lub dodatkowo metalowe.
 • Liga może być także otwarta dla drużyn z obecnych klubów i/lub klubów, które mają drużyny w innych ligach tak, aby ich najnowsi zawodnicy mogli zdobyć doświadczenie w grze przed potencjalnym awansem do wyższych lig w nadchodzących latach.   W takich przypadkach jest wiele opcji na to, jak rozwiązać sytuację zawodników, którzy  chcą grać zarówno w Participation League, jak I w innych ligach PZBall. Temat do przedyskutowania.
 • Możemy potraktować to, jako trening dla nowych sędziów tak, aby mogli zdobyć doświadczenie przed podjęciem odpowiedzialności za mecze wyższej ligi. Inną opcją jest udział tylko jednego sędziego podczas meczów II Liga, oraz/lub zawodnika z innej drużyny biorącej udział w turnieju, jako drugiego sędziego. Zakładając, że pomysł Participation League będzie atrakcyjny dla nowych drużyn, wszystkie zagadnienia dotyczące sędziowania muszą być przedyskutowane I zaakceptowane przez Kolegium Sędziów.
 • Jednym z pomysłów jest to, aby prosić kluby, które dysponują boiskami o dobrowolne użyczenie swojego boiska na jeden weekend w roku za darmo lub za symboliczną opłatą. Możemy przenosić turniej tak, aby ułatwić klubom uczestnictwo, chociaż w tych turniejach, które będą się odbywać bliżej ich domu.
 • Możemy także znacznie obniżyć wymagania dotyczące granic wyznaczających boisko – mniejsze ogrodzenie lub brak ogrodzenia, brak wymogów, co do dugoutów, itp. W ten sposób turnieje będą mogły być przeprowadzone na prowizorycznym boisku utworzonym z boiska piłkarskiego. Zamysłem tego jest, aby niektóre lub wszystkie drużyny w II Lidze mogły przeprowadzić turniej i umożliwić swoim własnym fanom i sponsorom obejrzenie meczu. W sytuacji, gdy drużyna biorąca udział w Participation League ma możliwość i wyraża chęć przeprowadzenia turnieju, wybierzemy tą opcję zamiast używania jednego z boisk do baseballu klubów Ekstra Ligi bądź I Ligi.
 • Jeżeli koncept zostanie zrealizowany w znaczącym stopniu, możemy zorganizować więcej niż jedną ligę i umiejscowić je pod względem geograficznym (czy w tym sezonie czy w przyszłości).
 • Drużyna ma możliwość uczestnictwa w II Lidze w okresie do 3 lat, po których będzie musiała przenieść się do I Ligi lub Ekstra Ligi.
 • Możemy także dodać wymóg mówiący o tym, że każda nowa drużyna musi brać udział w II Lidze, co najmniej rok zanim przeniesie się do jednej z wyższych lig.
 • Jest to napisane głównie z myślą o baseballu, ale możemy zastosować taki sam model, jeżeli będzie wystarczająco dużo zainteresowanych drużyn softballowych.

ZNAJDŹ KLUB W POBLIŻU:

BEŁCHATÓW

KSSP Bełchatów - https://tiny.pl/95n7x

BIAŁYSTOK

LISY BIAŁYSTOK - http://lisybialystok.pl/

DZIAŁDOWO

UKS YANKEES DZIAŁDOWO - https://tiny.pl/95nrn

GDAŃSK

Leniwce Gdańsk - https://tiny.pl/95n77 MEDUZY GDAŃSK - https://tiny.pl/95n7c SKF BSK ORŁY GDAŃSK - orly_gdansk[at]wp.pl

JASTRZĘBIE ZDRÓJ

MKS JASTRZĄB JASTRZĘBIE ZDRÓJ - https://tiny.pl/95nrq

KATOWICE

BKS RAWA KATOWICE - http://www.rawa.katowice.pl/

KĘDZIERZYN KOŹLE

UKS CAPER KĘDZIERZYN KOŹLE - https://tiny.pl/95nrp

KUTNO

MKS STAL BiS KUTNO - http://www.stalkutno.pl/

KRAKÓW

KINGS KRAKÓW - https://tiny.pl/95nt8

LUBLIN

REVENS LUBLIN - https://tiny.pl/95n7d

ŁÓDŹ

FALCONS ŁÓDŹ - https://tiny.pl/95n7h

MIEJSKA GÓRKA

TSB DEMONY MIEJSKA GÓRKA - https://tiny.pl/95n7n

OPOLE

Wizards Opole - https://tiny.pl/95n7q

OSIELSKO

UKS DĘBY OSIELSKO - https://pl-pl.facebook.com/debyosielsko/

PIASECZNO - BRWINÓW

AKADEMIA SCHABY - http://www.schaby.com/

POZNAŃ

GOATS POZNAŃ - https://tiny.pl/95ntl

PRZEMKÓW

Szkolny klub dla dzieci

RYBNIK

KS SILESIA RYBNIK - https://pl-pl.facebook.com/SilesiaRybnik/

RZESZÓW

SZCZECIN

TITANS SZCZECIN - https://tiny.pl/95ntv

WARSZAWA

WARSAW DIAMONDS - https://www.softball.pl/ WARSAW DRAGONS - http://warsawdragons.pl/ WUKB CENTAURY WARSZAWA - https://www.centaury.pl/

WŁADYSŁAWOWO

PIRACI WŁADYSŁAWOWO - https://tiny.pl/95ntn

WOŁÓW

SZS STEERS WOŁÓW - https://tiny.pl/95nrs

WROCŁAW

KS BARONS WROCŁAW - http://barons.pl/ PANTHERS WROCŁAW - https://pantherswroclaw.com/i/panthers-softball/7

ŻORY

BUKS GEPARDY ŻORY - https://tiny.pl/95n7v


POBIERZ DOKUMENT:

 PODSUMOWANIE KONCEPCJI (2017_10_25)


pl_PLPL
en_USEN pl_PLPL