Polski Związek Baseballu & Softballu (PZBall) zaprasza zawodników z zagranicy z polskimi korzeniami do gry w naszych drużynach narodowych.  Dotyczy to zarówno softballu, jak i baseballu we wszystkich kategoriach wiekowych.  Związek posiada system, który pomoże zagranicznym zawodnikom z niezbędnymi formalnościami.

  • Jeżeli jesteś zawodnikiem baseballu lub softballu i posiadasz polskie korzenie jest możliwość, że kwalifikujesz się do polskiej drużyny narodowej.  Pierwszym i najważniejszym krokiem jest stwierdzenie, czy możesz uzyskać polskie obywatelstwo.  
  • Jeśli masz już polski paszport nie musisz przechodzić innych procesów administracyjnych.  Wystarczy, że po prostu zgłosisz nam swoje zainteresowanie grą w drużynie narodowej, a my skontaktujemy Cię z odpowiednim trenerem głównym.
  • Jeśli posiadasz polskie obywatelstwo, ale nie masz paszportu, będziesz musiał złożyc wniosek o paszport.  Ten proces zajmie trochę czasu, ale nie jest szczególnie trudny i możemy Ci w tym pomóc (patrz poniżej).
  • Jeśli nie masz obywatelstwa, nadal istnieje szansa, że możesz grać dla Polski.  W takim przypadku, będziesz musiał najpierw zdobyć obywatelstwo, a potem postarać się o paszport.  W celu udowodnienia Twojego obywatelstwa musisz mieć co najmniej jednego rodzica lub dziadka pochodzącego z Polski.  W niektórych sytuacjach mogą to być nawet pradziadkowie, ale wtedy jest zdecydowanie trudniej odnaleźć niezbędne dokumenty.
  • Twoim pierwszym krokiem będzie stwierdzenie jak daleko i od kogo pochodzą Twoje polskie korzenie.
  • W momencie, gdy poznasz już swoje pochodzenie będziesz musiał odnaleźć jak najwięcej dokumentów.  Akty urodzenia, dokumenty imigracyjne, dokumenty z armii i inne tego typu mogą zagwarantować sukces.  Możesz zadzwonić lub odwiedzić jeden z polskich konsulatów w Twoim kraju, aby zapytać o szczegóły.
  • Po tym, jak znajdziesz wszystkie możliwe dokumenty, kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z nami.  Przekaż nam informacje o Twojej karierze zawodnika oraz jaki jest status Twojego starania się o obywatelstwo.

PZBall posiada w swoim zespole wolontariusza, który pracuje z zawodnikami z polskim pochodzeniem w procesie udowadniania obywatelstwa.  W wielu przypadkach może także pomóc w uzyskaniu kopii dokumentów z lokalnych polskich instytucji.  Wolontariusz może doradzić na temat kroków w tym procesie, pomóc w wypełnianiu formularzy oraz zająć się tłumaczeniem.  Dla jasności, wszystkie opłaty administracyjne muszą zostać pokryte przez aplikanta, ale generalnie większość tych opłat jest dość niewielka.  PZBall nigdy nie będzie pobierał opłat za czas wolontariusza, ale z chęcią przyjmie darowiznę [kliknij tutaj].

Prosimy o kontakt, jeżeli macie jakieś pytania lub chcecie zgłosić swoje zainteresowanie.

 

Czekamy na Was!


Skontaktuj się z nami, jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz wysłać swoje zgłoszenie:

E-mail:  pzball[at]wp.pl


Kliknij poniżej, jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o naszych drużynach narodowych:

KADRY NARODOWE PZBALL


2018 Polska Drużyna Narodowa U22 w Sofballu. 8 miejsce na Mistrzostwach Europy.

pl_PLPL
en_USEN pl_PLPL
Przejdź do paska narzędzi