Partnerzy

LITTLE LEAGUE – MAŁA LIGA

http://www.littleleague.org

Najważniejszym partnerem Polskiego Związku Baseballu i Softballu w zakresie rozwoju naszych dyscyplin w sportu Polsce jest amerykańska organizacja – Little League, czyli jak to zwykle i zwyczajowo spolszczamy – Mała Liga.

Pierwszy kontakt działaczy PZBallu z Małą Ligą miał miejsce w 1987 roku w Warszawie, kiedy to doszło do spotkania prezesa związku – Jana Liszki oraz wiceprezesa – Waldemara Szymańskiego z wolontariuszem i przedstawicielem Małej Ligi, Amerykaninem – Stanleyem Kokoszką. Rok później powstają w Polsce pierwsze cztery Mało – Ligowe programy: w Jaśle, Kutnie, Rybniku oraz Wrocławiu. W 1989 r. powstaje kolejna piąta organizacja w Warszawie. Uroczyste potwierdzenie ich rejestracji w LL ma miejsce na spotkaniu z prezydentem USA – Georgem Bush (ojcem) w dniu 04.07.1989 r. w warszawskiej rezydencji ambasadora USA.  Kilka tygodni później powstaje kolejna organizacja w Brzegu na opolszczyźnie a za moment kilkadziesiąt następnych. To był pierwszy efekt naszej współpracy.

Zaledwie w sześć lat później, w 1995 r. na zaproszenie PZBall – Mała Liga decyduje się na lokalizację w Kutnie centrum jej europejskiego regionu, obejmującego swoim zasięgiem Europę, Afrykę oraz Bliski Wschód,  w sumie – ponad 50 krajów. W Kutnie powstaje centrum sportowe LL, które praktycznie od momentu „poczęcia” staje się motorom rozwoju polskich baseballu i softballu i nie tylko, albowiem szybko staje się prawdziwym centrum europejskim.

W 1996 roku powstaje Fundacja Polska Mała Liga. Pierwszym dyrektorem europejskiego regionu Małej Ligi był Brian Pompili, w 1987 r. zmienił go Robert Vernon Mann – obydwaj Amerykanie, a obecnie (od roku 2000) szefem całego regionu jest Polka – Beata Kaszuba.

Od 1996 roku LL nieprzerwanie organizuje w Polsce finałowe zawody regionu europejskiego, we wszystkich dziecięcych oraz młodzieżowych kategoriach wieku, w których jak oceniamy do tej pory udział wzięło blisko 400 zespołów z 35 krajów – ok. 7 000 uczestników. Każdego roku Mała Liga organizuje różnego rodzaju szkolenia dla sędziów, trenerów i działaczy z całego regionu, w tym i z Polski. Na obiektach kutnowskiego centrum organizowane są również liczne zawody krajowe, zgrupowania reprezentacji narodowych a także obozy szkoleniowe dla wielu polskich drużyn. Kutnowskie obiekty Małej Ligi wykorzystują jako swoją bazę – klub wielokrotnego mistrza Polski seniorów – MKS Kutno i druga kutnowska organizacja, specjalizująca się w szkoleniu dzieci i młodzieży w barwach – Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego. Jak się szacuje we wszystkich tych programach, realizowanych przez Małą Ligę lub inne stowarzyszenia, na terenie kutnowskiego centrum udział wzięło blisko 40 000 uczestników – zawodniczek i zawodników, działaczy, sędziów oraz innych osób.

Światowa siedziba Małej Ligi znajduje się nieprzerwanie od chwili jej powstania w 1939 r. w mieście Williamsport, w stanie Pensylwania, USA. W momencie podpisywania umowy z Kutnem jej prezesem był – Creighton Hale a obecnie Little League szefuje – Stephen Keener, który dwukrotnie już odwiedzał Polskę i Kutno.


Logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego

POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI

http://www.pkol.pl

Polski Związek Baseballu i Softballu jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 1989 roku przedstawiciel związku uczestniczy nieprzerwanie, jako członek w pracach Zarządu PKOl-u: w latach 1989 – 2001 był to Waldemar Szymański z Kutna, w latach 2001 – 2005 – Jan Liszka z Rybnika a w latach 2005 – 2008 – Michał Karczmarek z Kutna. Polski Związek Baseballu i Softballu od wielu lat uczestniczy w programach przygotowań olimpijskich, jak na razie niestety bez powodzenia. Baseball miał swój olimpijski debiut w roku 1992, w Barcelonie a softball zaledwie cztery lata później w Atlancie. Systematycznie bierzemy udział w różnorodnych programach organizowanych przez PKOl. W 2008 r. byliśmy obecni (i bardzo widoczni) na Pikniku Olimpijskim organizowanym w Warszawie. Niestety wobec  decyzji MKOl-u (z różnych powodów) nasze dyscypliny sportu nie będą obecne na Igrzyskach Olimpijskich 2012 roku w Londynie, ale zaraz  potem wracamy już w 2016 r.  Gdzie? To zdecyduje posiedzenie MKOl w 2009 roku w Kopenhadze.

INTERNATIONAL BASEBALL FEDERATION (IBAF) – Światowa federacja Baseballu
http://www.ibaf.org

Polska jest jednym ze 130 państw stowarzyszonych w IBAF. Polska jest zrzeszona w IBAF od 1986 roku. W tym czasie braliśmy udział w pracach ośmiu zwyczajnych i nadzwyczajnych Zjazdów tej organizacji.

INTERNATIONAL SOFTBALL FEDERATION (ISF) – Światowa Federacja Softballu
http://www.internationalsoftball.com

Polska jest członkiem ISF nieprzerwanie od 1986 r. Jesteśmy jednym ze 128 krajów stowarzyszonych w organizacji. W tym czasie braliśmy udział w pracach czterech Zjazdów tej organizacji.

EUROPEAN SOFTBALL FEDERATION (ESF) – Europejska Federacja Softballu
http://www.europeansoftball.org

W Europejskiej Federacji Softballu zrzeszonych jest 35 krajów. Polska przyjęła członkostwo ESF w 1986 r. Od 1990 roku bierzemy udział w pracach wszystkich zwyczajnych i nadzwyczajnych Zjazdów tej organizacji (19 Kongresów). W 2003 roku PZBall organizował taki Kongres w Polsce w Krakowie.

CONFEDERATION OF EUROPEAN BASEBALL (CEB) – Konfederacja Europejskiego Baseballu
http://www.baseballeurope.com

Polska jest jednym z 40 krajów członkowskich CEB. Pierwsza rejestracja Polskiego Związku Baseballu i Piłki Palantowej w naszej kontynentalnej federacji (wtedy FEB) miała miejsce w 1960 roku. Od 1990 roku nieprzerwanie bierzemy udział w pracach europejskiej federacji, w tym czasie uczestniczyliśmy w obradach 22 zwyczajnych i nadzwyczajnych Zjazdów tej organizacji. PZBall był organizatorem jednego z tych Kongresów, w 2003 roku w Krakowie. Polska była również organizatorem: dwóch turniejów rangi mistrzostw Europy, trzech turniejów rangi kwalifikacji do mistrzostw Europy i jednego turnieju kwalifikacyjnego do Pucharu Europy. Bierzemy czynny udział w wielu realizowanych przez CEB programach. Włoch Aldo Notari – poprzednik obecnego prezesa CEB trzykrotnie gościł w Polsce (Rybnik i Kutno). Bardzo aktywnie współpracujemy z aktualnym prezesem CEB – Martinem Millerem z Niemiec, który już kilkadziesiąt razy gościł w Polsce, w Warszawie (biuro PZBall), Kutnie (centrum Małej Ligi) oraz innych miastach. Polski Związek Baseballu i Softballu wspólnie Małą Ligą był inicjatorem i współtwórcą idei powołania wspólnego dla LL i CEB programu szkoleniowo – sportowego w kategorii do 12 lat. W rezultacie wdrożenia w życie tego programu, każdego roku najlepsze baseballowe klubowe drużyny w tej kategorii wieku będą przyjeżdżały do Polski, aby w finałowym turnieju tego systemu wyłonić reprezentanta Europy, który będzie brał udział w World Series w USA.
Siedziba biura CEB – Frankfurt, Niemcy

Komentarze zamknięte.