Reminiscencje Kongresu WBSC Europe w Maladze.


Wspomnienia z Kongresu w Maladze, 10 lutego 2024 roku, wzbudzają uczucie dumy i ekscytacji związane z rozwojem baseballu i softballu na kontynencie europejskim. Prezydent WBSC, Riccardo Fraccari, podczas swojego przemówienia, podkreślił znaczące osiągnięcia i perspektywy przyszłości, a te słowa inspirują do refleksji nad przeszłością i tym, co jeszcze przed nami.

Rok 2023 był bez wątpienia spektakularnym okresem dla baseballu i softballu w Europie, 48 na 52 federacje narodowe, aktywnie uczestniczyło w 26 turniejach. Mistrzostwa Europy w Baseballu, Mistrzostwa Europy w Softballu Mężczyzn, Mistrzostwa Europy Baseball5 i Mistrzostwa Europy Blind Baseball 2023 stanowiły imponujące wydarzenia, a faza grupowa Mistrzostw Świata w Softballu Kobiet WBSC odbyła się na europejskich ziemiach w Irlandii, Hiszpanii i Włoszech.

Rozwój dyscypliny eSportu WBSC, jak wspomniał Valerio Cianfoni, jest kolejnym aspektem, który kieruje nasze sporty w nowoczesną erę. Światowe finały WBSC eBASEBALL ™ Series, planowane na 9 marca w Muzeum Olimpijskim w Lozannie, będą mogły stanowić znakomitą okazję do budowania więzi między tradycyjnym sportem a nowoczesnymi technologiami.

Prezydent WBSC Europe, Kruno Karin, podkreślił również wzrost znaczenia Europy we wszystkich obszarach, szczególnie gratulując Francji za osiągnięcie pierwszego miejsca w światowym rankingu WBSC/KONAMI w baseballu5. To dowód na to, że sport ten ma ogromny potencjał na kontynencie europejskim.

Zawodniczki softballu Cornelia Chwojka (AUT) i Theourania Zavitsanou (GRE), trener softballu Dionysis Chorafas (GRE), oraz administratorzy baseballu Luis Angel Melero Martin (ESP) i Stamos “Tom” Mazarakis (GRE) zostali uhonorowani miejscem w WBSC Europe Hall of Fame.

W trakcie kongresu, przeprowadzono wybory, a wyniki wyborów przyniosły radość i uznanie dla tych, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój baseballu i softballu. Zarząd WBSC Europe został uzupełniony o wiceprezydenta Baseball5 – Youri Alkalay (BUL) oraz członek zarządu ds. baseballu – Paweł Szczepanik (POL) i ds. softballu – Konstantinos Liarommatis (GRE).

Kongres zakończył się z ogromnym entuzjazmem, zapowiedzią kolejnych wydarzeń, w tym finałów WBSC Mistrzostw Świata w Softballu Kobiet.

Dla Polski to także czas możliwości, gdyż Kongres zatwierdził nas jako organizatorów Mistrzostw Europy grupy B seniorów oraz Mistrzostw Europy U22 w softballu kobiet, które odbędą się w Kutnie na przełomie lipca i sierpnia.

Zagrzeb w Chorwacji będzie gospodarzem kolejnego kongresu w 2025 roku. To z pewnością niezapomniana chwila, pełna nadziei na dobrą przyszłość baseballu i softballu w Europie.

About the Author

By Pawel Szczepanik / Administrator on Feb 15, 2024

en_USEN
pl_PLPL en_USEN